ساخت رادوم (پوشش رادار و تجهیزات مخابراتی)

  • -

ساخت رادوم (پوشش رادار و تجهیزات مخابراتی)

این مطلب مربوط به رادوم برگرفته از صفحه ویکیپدیا توسط مهندسین گروه صنعتی آرشین ترجمه و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

رادوم (Radome) ترکیبی از کلمه های Radar و Dome  می باشد .این قطعه به صورت محافظی محکم و ضد آب از آنتن مایکروویو و رادار محافظت می کند.رادوم از موادی ساخته می شود که حداقل جذب و ممانعت از عبور سیگنال های الکترو مگنتیک ناشی از ارسال و دریافت را داشته باشد.به بیانی دیگر رادوم مانند محافظی شفاف برای امواج رادار و مایکروویو عمل می کند.رادوم باعث محافظت تجهیزات الکترونیک در برابر عوامل جوی و همچنین پوشش تجهیزات از نظر عموم مردم خواهد بود.همچنین باعث محافظت تعمیرکاران یا افراد اطراف رادار از برخورد و آسیب در هنگام چرخش های سریع رادار می باشد.پوشش های رادوم در فرم های مختلفی مانند کروی ، ژئودزیک و تخت ساخته می شود و بسته به نوع استفاده و محل نصب از مواد مختلفی چون فایبرگلاس ، تفلون ، ABS و…ساخته می شود.هنگامی که رادوم ها بر روی دماغه هواپیماهای جدید نصب می شوند و رادار های رو به جلو را در خود جای می دهند نام Nose Cone یا مخروط دماغه به خود می گیرند.

استفاده ها : رادوم ها به عنوان پوشش تجهیزات الکترونیک در هنگام پوشش تگرگ یا بارش شدید باران عمل کرده و جلوی تخریب تجهیزات را می گیرند.همچنین فرم رادوم ها طوری طراحی می شود که باعث آیرودینامیک شدن مجموعه آنتن شده و باعث جلوگیری از چرخش آنتن در هنگام وزش های شدید باد می گردد.

این مطلب به زودی تکمیل و سایر نکات نیز افزوده خواهد شد. در ادامه نمونه برخی از رادوم های ساخته شده در گروه صنعتی آرشین را ملاحضه می فرمایید :

پوشش کاور آنتن مخابراتی به همراه دیش آلومینیوم به صورت کامل در مجموعه آرشین ساخته شده است .

AARSHIN Radome (1)

AARSHIN Radome (2)